Frihetens regn

På 1940-tallet anklaget for det dobbelte mordet på sin kone og kjæreste, begynner den oppegående bankmannen Andy Dufresne et nytt liv i Shawshank fengsel, hvor han bruker sine regnskapsferdigheter til å jobbe for en umoralsk fengselsdirektør. Below hans lange opphold i fengsel blir Dufresne beundret av de andre innsatte – inkludert en eldre fange som heter Crimson – for sin integritet og uutslettelige sans av håp.

Gjennomsnitt stemmer: 8.7

Språk: English
Produksjonsland: United States of The US,
Produksjonsselskap: Fortress Rock Entertainment
Orginal tittel: The Shawshank Redemption
Kategori: Drama,Crime

Rollebesetning:

  • Andy Dufresne: Tim Robbins
  • Ellis Boyd «Crimson» Redding: Morgan Freeman
  • Warden Samuel Norton: Bob Gunton
  • Captain Byron T. Hadley: Clancy Brown
  • Bogs Diamond: Designate Rolston
  • Brooks Hatlen: James Whitmore
  • Tommy: Gil Bellows
  • Heywood: William Sadler
  • 1946 D.A.: Jeffrey DeMunn
  • Skeet: Larry Brandenburg
  • Jigger: Neil Giuntoli
  • Floyd: Brian Libby
  • Snooze: David Proval
  • Ernie: Joseph Ragno
  • Guard Mert: Jude Ciccolella
  • Guard Trout: Paul McCrane
  • Andy Dufresne’s Well-known other: Renee Blaine
  • Laundry Truck Driver: Morgan Lund
  • Glenn Quentin: Scott Mann
  • 1946 Appreciate: John Horton
  • 1947 Parole Hearings Man: Gordon Greene
  • Unusual Fish Con: Alfonso Freeman
  • Hungry Fish Con: V.J. Foster
  • Fleshy Ass: Frank Medrano
  • Tyrell: Mack Miles
  • Rooster: Gary Lee Davis
  • Pete: Neil Summers
  • Guard Youngblood: Ned Bellamy
  • Guard Dekins: Brian Delate
  • Guard Wiley: Don McManus
  • 1954 Landlady: Dorothy Silver
  • Head Bull Haig: Dion Anderson
  • 1954 Food-System Manager: Robert Haley
  • Elmo Blatch: Bill Bolender
  • Financial institution Teller: Claire Slemmer
  • Bullhorn Tower Guard: John R. Woodward
  • Bugle Editor: Rohn Thomas
  • 1967 Parole Hearings Man: Brian Brophy
  • Ned Grimes: Ken Magee
  • Con (uncredited): James Babson
  • Police Officer (uncredited): Fred Culbertson
  • Inmate (uncredited): Alonzo F. Jones
  • Inmate II (uncredited): Sergio Kato
  • Frank (uncredited): Philip Ettington



Crew:

  • Conductor: Thomas Newman
  • Director of Pictures: Roger Deakins
  • Art Direction: Peter Landsdown Smith
  • Thanks: Stephen King
  • Casting: Deborah Aquila
  • Writer: Frank Darabont
  • Producer: Niki Marvin
  • Editor: Richard Francis-Bruce
  • Casting: Julie Lichter
  • Manufacturing Invent: Terence Marsh
  • Unit Manufacturing Manager: David V. Lester
  • Costume Invent: Elizabeth McBride
  • Place Decoration: Michael Seirton
  • Song Editor: Bill Bernstein
  • Foley Mixer: Marilyn Graf
  • Grip: Brian ‘Buzz’ Buzzelli
  • Executive Producer: Liz Glotzer
  • Actor’s Assistant: Alfonso Freeman
  • Manufacturing Supervisor: Sue Bea Montgomery
  • Script Supervisor: Sioux Richards
  • Third Assistant Director: Jesse V. Johnson
  • ADR Recordist: Rick Canelli
  • Publicist: Ernie Malik
  • Assistant Director: Thomas Schellenberg
  • Most fine Boy Electric: Jeremy Knaster
  • Stunt Coordinator: Jerry Gatlin
  • Manufacturing Assistant: David Leslie Johnson-McGoldrick
  • Colour Timer: David Orr
  • ADR Train Casting: Tom Lent
  • ADR Train Casting: Barbara Harris
  • Stunts: Daniel W. Barringer
  • Dolly Grip: Bruce Hamme
  • Makeup Artist: Monty Westmore
  • Assistant Director: John R. Woodward
  • Extras Casting Assistant: Linda Weaver
  • Stunts: Mickey Guinn
  • Transportation Captain: Fred Culbertson
  • Stunt Double: Tom Morga
  • Colorist: Keith Shaw
  • Pilot: Robert ‘Bobby Z’ Zajonc
  • Particular Results: Bob Williams
  • Makeup Artist: Kevin Haney
  • Further Soundtrack: Tommy Morgan
  • Actor’s Assistant: Tom Cotter
  • Assistant Director: Robert Barnett
  • Foley Artist: Kevin Bartnof
  • Enlighten Operator: Marvin E. Lewis
  • Dresser Supervisor: Taneia Lednicky
  • Building Coordinator: Sebastian Milito
  • Transportation Coordinator: David Marder
  • Visible Results Producer: Melissa Taylor
  • Stunts: Dick Hancock
  • Gaffer: Bill O’Leary
  • Place Clothier: Antoinette J. Gordon
  • Scoring Mixer: Dennis S. Sands
  • ADR Supervisor: Petra Bach
  • Manufacturing Supervisor: Kokayi Ampah
  • Supervising Sound Editor: John Stacy
  • Rigging Gaffer: Richie Ford
  • Hairstylist: Roy Bryson
  • ADR & Dubbing: Paul J. Zydel
  • Manufacturing Sound Mixer: Willie D. Burton
  • Orchestrator: Thomas Pasatieri
  • Sound Recordist: Jack Keller
  • Executive in Payment of Finance: Kelley Baker
  • Assistant Editor: Robert C. Lusted
  • 2nd Assistant Camera: Andy Harris
  • Projection: Alan Jacques
  • Propmaker: Earl F. Betts
  • Song Advertising and marketing and marketing consultant: Arlene Fishbach
  • Peaceable Photographer: Michael P. Weinstein
  • Art Division Assistant: Rhonda Yeater
  • Assistant Art Director: Jack Evans
  • Building Foreman: Dixwell Stillman
  • Painter: Blair Gibeau
  • Standby Painter: Todd Hatfield
  • First Assistant Camera: Robin Brown
  • Key Grip: Don Cerrone
  • Steadicam Operator: Gerrit Dangremond
  • Seamstress: Carol Buckler
  • Place Dressing Artist: Jack Hering
  • Key Costumer: Paul Wells
  • Craft Service: Brian Boggs
  • Driver: Robert Conrad
  • Executive Song Producer: Dan Goldwasser
  • Loader: Hope A. Nielsen
  • Express Automobile Coordinator: Mario Simon
  • Manufacturing Attach of work Coordinator: Beth Hickman
  • Property Master: Tom Shaw Jr.
  • Video Succor Operator: Van Scarboro
  • First Assistant Editor: Patricia A. Galvin
  • Electrician: Kurt Dale Hartman
  • Rigging Grip: Rex Buckingham
  • Executive in Payment of Finance: Ramona Sánchez-Waggoner
  • Assistant Sound Editor: Lori Martino
  • Storyboard: Pete von Sholly
  • Thanks: Dennis Baker
  • Costumer: Donnie McFinely
  • Script Supervisor: James Ellis Deakins
  • Manufacturing Attach of work Assistant: Joe Schultz
  • Manufacturing Supervisor: Margaret J. Orlando
  • ADR Editor: Shelley Rae Hinton
  • Thanks: Kzar Torres
  • Thanks: Lee Tassef
  • Thanks: Eve Lapolla
  • Thanks: Richard Corridor
  • In Memory Of: Allen Greene
  • Thanks: Manny Centeno
  • Manufacturing Attach of work Assistant: Saxon Eldridge
  • Manufacturing Attach of work Assistant: Michael Vasquez
  • Manufacturing Attach of work Assistant: Amie Tschappat
  • Craft Service: Don Speakman
  • Craft Service: Designate Moelter
  • Place Manufacturing Assistant: David McQuade
  • Executive in Payment of Finance: Karin Mercurio
  • Actor’s Assistant: Sophia Xixis
  • Finance: Jane Estocin
  • Animal Wrangler: Therese Amadio
  • Driver: Chip Vincent
  • Driver: David Turner
  • Driver: J.D. Thomas
  • Driver: Donald Snyder
  • Driver: Scott Ruetenik
  • ADR Mixer: Thomas J. O’Connell
  • Driver: David Smith
  • Key Hair Stylist: Philip Ivey
  • Most fine Boy Grip: Keith Bunting
  • Sound Editor: Bruce Bell
  • Stunts: A. Michael Lerner
  • Key Costumer: Kris Kearney
  • 2nd 2nd Assistant Director: Michael Greenwood
  • Foley Recordist: Ron Grafton
  • Further 2nd Assistant Camera: David Moenkhaus
  • Casting Assistant: Julie Weiss
  • Dresser Assistant: Cookie Beard
  • Attach Assistant: Chris Cozzi



image,

Kilde: TheMovieDb.

Annonser her: Kontakt eFactory AS.